Dyplomowanie
Zasady organizacji seminarium dyplomowego:
1) W semestrze zimowym rocznik, który zaczął studia w roku 2021/2022, ma 1 grupę seminaryjną z P. Prof. Filipowicz. Charakter tego seminarium jest metodologiczno-techniczny, gdyż przygotowuje do pisania pracy licencjackiej. Jeszcze w trakcie seminarium w semestrze zimowym, nie później niż z początkiem grudnia, należy się skontaktować z wybranymi promotorami z semestru letniego celem sprecyzowania tematu pracy licencjackiej. Można też zrobić to i o wiele wcześniej (nawet będąc na III roku). Ważne jest, aby z końcem semestru zimowego mieć już sprecyzowany temat, gdyż jest on jednym z warunków zaliczenia seminarium zimowego.
2) W semestrze letnim współpracują już Państwo z wybranymi promotorami. Nie są określone żadne sloty zajęciowe, gdyż będą Państwo indywidualnie z promotorami określać liczbę, zakres i czas potrzebnych spotkań. Nie są też potrzebne sale zajęciowe, gdyż maksymalnie promotor ma w nadchodzącym sezonie 4 osoby. Zatem nawet w pokojach zakładowych można organizować zajęcia.
3) Finalnym produktem seminarium letniego ma być komparatystyczna praca licencjacka. Ustawieniem bazowym jest, że porównują Państwo 2 kultury, języki czy literatury powiązane z Państwa ścieżkami. Jednakże to nie musi być regułą. Mogą Państwo zestawić ze sobą kultury spoza Państwa ścieżek. Równie dobrze może to być nawet kultura/literatura polska. Najważniejsze jest to, aby metodologia komparatystyczna była zastosowana.
4) Jako że żaden promotor nie musi się specjalizować w więcej aniżeli jednej literaturze/kulturze, potrzebna będzie Państwu konsultacja z osobami reprezentującymi Państwa literaturę/kulturę do porównań. W scenariuszu, gdy Państwa promotor opiekuje się jedną z omawianych kultur, wystarczy pewnie tylko jedna osoba do konsultacji z innej kultury. Przykładowo, promotor romanistyczny w pracy zestawiającej kulturę/literaturę francusko-hiszpańską będzie odpowiedzialny za część francuską. Część hiszpańska powinna być skonsultowana z relewantną osobą od kultury/literatury hiszpańskiej.
W scenariuszu, gdy promotor nie specjalizuje się w żadnej z kultur omawianych w pracy, należałoby rozważyć konsultację prawdopodobnie z więcej niż jedną osobą. Jednakże podstawowy wymóg dotyczy znalezienia min. 1 osoby.
5) To na Państwu spoczywa obowiązek znalezienia tej osoby czy osób do konsultacji. Promotorzy, siłą rzeczy, nie będą się orientować w zasobach różnych instytutów czy katedr.
6) Jako że osoby wykładające nie mają świadomości nietypowego systemu dyplomowania na MSF, to idąc do nich z prośbą o konsultację do pracy licencjackiej, proszę im nie starać się wytłumaczyć systemu, tylko przekazać nazwisko osoby do mnie. Obowiązek wytłumaczenia tego systemu spoczywa na mnie. Z pewnością proszę ich nie zaskakiwać informacją o potencjalnym recenzowaniu prac.
7) Konsultacje dodatkowych osób odbywają się w ramach dyżurów. Niemniej jednak jest uprzejma prośba, aby pod koniec semestru zimowego przekazać informację do mnie, kto będzie tymi osobami do konsultacji. Powodem jest konieczność wskazania recenzentów prac. Bowiem najbardziej optymalną opcją powinno być, żeby osoba, którą wybiorą Państwo do konsultacji, była jednocześnie osobą recenzującą pracę. Recenzentów obowiązkowo jest dwoje. Pierwszą osobą jest zawsze promotor pracy.
Poza tym wskazanie osoby w terminie zwiększa znacznie prawdopodobieństwo zgody na konsultacje na przestrzeni całego semestru.
Wymogi pracy:
1) Praca licencjacka jest zasadniczo w języku polskim. Może być pisana też w obcym języku na Państwa wniosek, ale musi być na to zgoda osoby promującej pracę. Względy są czysto praktyczne. Język pracy musi być znany zarówno osobie promującej, jak i recenzującej pracę. Z pewnością język polski będzie bezpieczną opcją, a inne języki są zależne od kompetencji językowych obu osób.
2) Parametry pracy są następujące:
- objętość pracy: 30-40 stron (bez bibliografii i aneksu)
- odstęp między wierszami: 1,5
- czcionka Times New Roman
- wielkość czcionki: 12 pkt
- minimum 10 pozycji bibliograficznych
- margines lewy 3 cm; pozostałe marginesy 2,5 cm
Jeżeli praca miałaby być przygotowywana w języku obcym, objętość pracy może być trochę zmniejszona.
Egzamin licencjacki:
1) Jest to egzamin ustny, który najprawdopodobniej będzie się odbywał w lipcu.
2) Egzamin jest w języku polskim.
3) W czasie egzaminu dostaną Państwo 3 pytania: 1 pytanie z zakresu pracy, 2 pytania z zakresu seminarium. Ponieważ mają Państwo 2 osoby prowadzące seminarium, może być tak, że jedno pytanie seminaryjne będzie od P. prof. Filipowicz, a drugie pytanie seminaryjne będzie od promotora pracy, który w czasie semestru letniego przedstawi tematy wykraczające poza pracę.