Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Czym jest MSF

Główny opis

logo msf
Międzykulturowe studia filologiczne (MSF) to unikatowy w skali europejskiej kierunek umożliwiający jednoczesne studiowanie dwóch wybranych filologii w ramach oferty Wydziału Neofilologii UW z dużym naciskiem na przedmioty komparatystyczne oraz z zakresu komunikacji międzykulturowej i dyplomacji.

Studia trwają 4 lata (8 semestrów). Celem programu jest zapewnienie wszechstronnego wykształcenia filologicznego w ramach kultury, literatury i języka dwóch wybranych obszarów językowych. Dzięki przedmiotom literaturoznawczym oraz kulturoznawczym studentki i studenci zyskują narzędzia do analizy porównawczej między kulturami i literaturami różnych krajów zachodniego kręgu kulturowego.

Studia kładą nacisk na umięjętność prowadzenia dialogu międzykulturowego, uwrażliwiają na różnice kulturowe i dzięki praktycznym przedmiotom z zakresu komunikacji międzykulturowej i dyplomacji, oferują umiejętności zawodowe pożądane na dynamicznie zmieniającym się, wielokulturowym rynku pracy.

Języki na MSF

Na kierunku MSF każda osoba realizuje dwie spośród sześciu dostępnych ścieżek filologicznych: filologia angielska, filologia romańska, hispanistyka, portugalistyka, germanistyka i italianistyka. Spośród powyższych opcji trzy z nich: hispanistyka, portugalistyka i italianistyka oferują możliwość nauki języka od poziomu początkującego. Do pozostałych potrzebna jest znajomość języka na poziomie matury rozszerzonej. Docelowo każda ścieżka prowadzi do uzyskaniu kompetencji językowych na poziomie zaawansowanym (C1).

Ponadto, studia oferują trzeci język obcy w ramach zajęć lektoratowych Wydziału Neofilologii, dzięki którym można osiągnąć kompetencję językową na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym (B1).

Dużym atutem kierunku jest możliwość łączenia dowolnych ścieżek filologicznych (co najmniej jedna na rozszerzonym poziomie językowym od początku studiów). Wybór tej ścieżki determinuje jeden z egzaminów maturalnych z języka obcego na poziomie rozszerzonym. Egzamin z drugiego języka obcego na poziomie rozszerzonym uprawnia do wyboru ścieżki z tego języka bądź jednej z 3 ścieżek od poziomu początkującego: hispanistyka, portugalistyka lub italianistyka.

Studenci i studentki mogą mieć różne kombinacje filologiczne, ale dzięki przedmiotom kierunkowym realizowanym po polsku zapewniona jest szczególna tożsamość kierunku.

Lokalizacja

Zajęcia odbywają się w budynku Wydziału Neofilologii przy ul. Dobrej 55 lub w jego najbliższym sąsiedztwie w przypadku zajęć sportowych, przedmiotów ogólnouniwersyteckich czy lektoratów.

Dodatkowe atuty

Wszystkie ścieżki filologiczne oferują specjalistyczne zajęcia autorskie do wyboru, prowadzone przez pracowników naukowo-dydaktycznych wybranych jednostek Wydziału Neofilologii na podstawie ich aktualnych badań naukowych.

Istnieje również możliwość udziału w szeregu praktyk zawodowych w instytucjach/firmach bazujących na dialogu międzykulturowym, w tym w instutucjach współpracujących z placówkami dyplomatycznymi.

Osoby studiujące na  MSF mają możliwość korzystania z oferty stypendiów zagranicznych (np. ERASMUS). Dzięki 4-letnim studiom licencjackim nie tylko łatwiej zaplanować taki wyjazd stypendialny, lecz także można przeznaczyć 2 semestry na wyjazdy do różnych krajów.

Ponadto, studentki i studenci MSF mogą też skorzystać z międzynarodowego programu praktyk Erasmus+.


Historia

Międzykulturowe Studia Filologiczne są kontynuacją kierunku Studia Filologiczno-Kulturoznawcze (SFK). Historycznie wywodzą się z 5-letnich jednolitych magisterskich Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych Europy Zachodniej (SFKEZ) funkcjonujących na Wydziale Neofilologii od roku akademickiego 2000/2001.

Gdy doszło do dwustopniowego podziału studiów, utworzony został makrokierunek – Studia Filologiczno-Kulturoznawcze: 4-letnie studia licencjackie ruszyły w roku akademickim 2007/2008, a 2-letnie studia magisterskie w roku 2011/2012.

Po wejściu w życie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i dostosowaniu programów kształcenia do wymogów Krajowych Ram Kwalifikacji, od roku 2012/13 kierunek funkcjonował pod nazwą Studia Filologiczno-Kulturoznawcze (SFK).

W 2012 r. odwiedziła nas Państwowa Komisja Akredytacyjna i wysoko oceniła nasz kierunek. Zwrócono uwagę na jego unikatowość, program, a także zaangażowanie pracowników naukowych oraz administracyjnych. Doceniono ambicje naszych studentów oraz poziom ich zadowolenia ze studiów.

W 2014 r. filologia angielska oraz neofilologie jako grupa znalazły się wśród 7 przedmiotów UW w międzynarodowym rankingu QS World University Ranking. W 2015w tym samym rankingu wśród 10.

W 2015 r. Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego zajął I miejsce w Rankingu Kierunków Studiów miesięcznika edukacyjnego Perspektywy 2015 w kategorii filologie, języki obce i językoznawstwo. W 2016 r. ponownie zajął I miejsce w tym samym rankingu.

W 2021 r. powstał nowy program studiów ze znacznymi zmianami w koncepcji studiowania. Bowiem wprowadzono: dowolność wyboru ścieżek filologicznych, ujednolicono programy ścieżek, wprowadzono tzw. przedmioty kierunkowe – wspólne dla całego SFK, które nie tylko budują tożsamość społeczną kierunku, ale nadają mu charakter komparatystyczno-dyplomatyczny. Ten program został pozytywnie doceniony w 2022 r. przez Państwową Komisję Akredytacyjną, tym samym stając się modelowym programem łączonych filologii w tej części Europy. W 2023 ten zmieniony program został przemianowany na Międzykulturowe Studia Filologiczne (MSF).

 

logo Międzykulturowych Studiów Filologicznych