Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

ABC studenckie

Słowniczek podstawowych terminów i zasad


Bramka rejestracyjna

Termin, w którym zaczyna się właściwa rejestracja na zajęcia w systemie USOS. Jako że na program kierunku składają się zajęcia z różnych instytutów, a dodatkowo są zajęcia tylko dla tego kierunku, Państwo powinni pilnować kilku bramek rejestracyjnych. Dla ułatwienia w zakładce rejestracja na zajęcia cosemestralnie jest zestawienie wszystkich bramek.


Dom Studenta

Miejsce w domu studenta przyznawane jest na wniosek studenta. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na podstronie Biura Pomocy Materialnej poświęconej akademikom.


Dyplomowanie

Proces, w ramach którego składają Państwo pracę licencjacką. Odbywa to się za pomocą Archiwum Prac Dyplomowych (APD). Bliższe informacje o organizacji systemu dyplomowania znajdą Państwo w zakładce Dyplomowanie. W semestrze zimowym 2024/2025 pojawią się tam też technikalia związane z APD i egzaminem licencjackim.


Egzaminy certyfikacyjne

Egzaminy z III języka obcego. Najczęściej są to egzaminy z języka, którego uczą się Państwo w ramach zajęć lektoratowych (językowych). Jednakże niekoniecznie muszą Państwo zdawać egzamin z języka, którego się uczą. Tu nie obowiązuje żadne powiązanie. Co więcej, mogą Państwo zostać zwolnieni z egzaminu certyfikacyjnego, jeśli tylko przedstawią Państwo jeden z certyfikatów z listy uznanej przez Radę Koordynacyjną ds. Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji Biegłości Naukowej.
Ważne! Certyfikat musi być z języka innego od tych, które Państwo studiują w ramach minimów filologicznych.


Etykieta akademicka

Interakcja z pracownikami naukowo-dydaktycznymi i administracyjnymi – wykładowcami, koordynatorami, kierownictwem czy sekretariatem – wymaga znajomości etykiety akademickiej, niezależnie od tego, czy kontaktujemy się oficjalnie (podanie, spotkanie, e-mail) czy nieoficjalnie. Aby poznać więcej szczegółów, proszę zajrzeć do zasad etykiety akademickiej (pdf).


E-mail: @student.uw.edu.pl

Regulamin Studiów na UW zobowiązuje Państwa do korzystania z konta pocztowego o adresie domenowym identyfikowanym z Uniwersytetem.

UWAGA: Informacje wysłane na ten adres uważa się za dostarczone. Należy zapoznać się z instrukcją zakładania konta uniwersyteckiego.


Lektorat

Zajęcia językowe z III języka obcego, czyli innego niż te, które studiują Państwo w ramach minimów filologicznych. Można uczęszczać na zajecia lektoratowe w ramach oferty Wydziału Neofilologii, Wydziału Orientalistycznego lub Szkoły Języków Obcych. Te 2 ostatnie instytucje znajdują się na Kampusie Centralnym. Na zajęcia należy uczęszczać niezależnie od tego, czy ktoś ma zewnętrzny certyfikat językowy zwalniający z egzaminu z III języka.


Opłaty

Obowiązuje Państwa tabela z tego roku, w którym zaczęli Państwo studia. Opłaty obowiązują w przypadku niezaliczenia przedmiotów w terminach poprawkowych.

Tabela opłat 2021/22 (pdf)

Tabela opłat 2022/23 (pdf)

Tabela opłat 2023/24 (pdf)

Tabela opłat 2024/25 (pdf)


Podpięcia

Oprócz zapisania się na zajęcia należy też pamiętać o ich podpięciu, czyli innymi słowy o przyporządkowaniu ich do odpowiedniego programu studiów i roku. Nie jest to automatyczne, gdyż nasz kierunek czerpie z zasobów całej Neofilologii. Jeśli mają Państwo problem z podpięciami, proszę się kontaktować z Sekretariatem.


Rozliczenie roku

Pod koniec roku akademickiego należy się upewnić, że wszystkie przedmioty są podpięte i że wszystkie oceny, które Państwo zdobyli są wprowadzone do systemu. Wówczas należy zgłosić rok do rozliczenia wedle procedury znajdującej się w instrukcji rozliczania roku (pdf).


Tutor

Osoba, do której wysyła się indywidualne plany zajęć jeszcze przed rejestracją. Tutor weryfikuje te plany, aby zapewnić zgodność planu z programem studiów.


Ubezpieczenie zdrowotne

Każdy student powinien posiadać ubezpieczenie zdrowotne.

1. Do 26 roku życia u osób studiujących obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ciąży na rodzicach.
2. Jeżeli nie ma możliwości być zgłoszonym przez rodziców, to na wniosek studenta/ki zgłoszenia dokonuje uczelnia.
3. Uczelnia ubezpiecza osoby studiujące na ich wniosek, jeżeli nie ukończyły 26 roku życia i nie podejmują pracy na etacie lub umowy zlecenie.

Szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego znajdą Państwo na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej.


USOS

Poruszanie się po Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS) to jedna z podstawowych umiejętności, jaką należy posiąść.
Przez ten system odbywa się rejestracja na zajęcia, podpinanie przedmiotów, składanie podań, to w nim znajdują się informacje dotyczące zaliczenia etapu czy opisy sylabusów przedmiotów.


Żetony

System USOS przydziela wszystkim studentom i studentkom UW tzw. żetony na uczestnictwo w:

  • zajęciach WF,
  • lektoratach języka obcego,
  • zajęciach ogólnouniwersyteckich (OGUN).

Jeśli Państwo wykorzystali już część żetonów w jakimś innym toku studiów (np. na innym kierunku), należy dokupić żetony, aby uczęszczać na wymagane zajęcia. Mogą też Państwo wnioskować o uznanie zajęć z poprzednich kierunków na poczet obecnego kierunku.

Rejestracja na powyższe zajęcia odbywa się poprzez centralny system rejestracji żetonowej w USOSie i nie jest koordynowana przez kierownictwo czy administrację MSF. Zapisanie się na zajęcia żetonowe i brak ich zaliczenia oznacza zmarnowanie żetonu, a ponowne zapisanie się na zajęcia żetonowe wiąże się z opłatą.