Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Erasmus+ Wyjazdy

Rekrutacja na rok akademicki 2025/2026

Terminy:

  • Spotkanie informacyjne:
  • Początek rekrutacji:
  • Koniec rekrutacji:
  • Posiedzenie komisji i wyniki rekrutacji:

Zasady:

Szczegółowe zasady rekrutacji MSF na wymianę zagraniczną na rok 2025/2026


Kto może aplikować?

Osoby, które

  • ukończyły przynajmniej 1 rok studiów, czyli studentki i studenci 2. oraz 3. roku MSF/SFK;
  • uzyskały średnią z ostatniego roku studiów min. 3,49;
  • posiadają odpowiedni poziom znajomości języka wymagany przez uczelnię zagraniczną;
  • nie wykorzystały jeszcze swojego “kapitału mobilności” ERASMUS+ (cf. Zasady);
  •  będą mieć maks. 1 zaliczenie warunkowe.

Spełnienie tych warunków nie oznacza automatycznie uzyskania stypendium. Decyzja o przyznaniu stypendium zostanie podjęta przez komisję rekrutacyjną na podstawie listy rankingowej. Szczegóły punktacji zostaną opisane w zasadach mobilności lub formularzu rekrutacyjnym MSF.

Jak aplikować

Przed przystąpieniem do rekrutacji bardzo proszę zapoznać się z ogólnouniwersyteckimi zasadami BWZ oraz z zasadami SFK/MSF. Studentki i studentów MSF obowiązują jedne i drugie.

Rekrutacja odbywa się przez dedykowany Google Classroom. Osoby zainteresowane muszą zalogować się swoim kontem uniwersyteckim na platformę i wpisać kod (coming soon).

Wyjazdy w 2025/2026 będą finansowane tylko przez  jeden semestr (5 miesięcy). Można aplikować na 1 semestr do uczelni, z którą mamy umowę na 9 lub 10 miesięcy, albo na cały rok, ale bez gwarancji finansowania w drugim semestrze.

Wymagane dokumenty:

Osoby pragnące ubiegać się o stypendium muszą przygotować wymagane dokumenty (skany w formacie PDF/docx, nie zdjęcia) i wgrać je w wyznaczonych miejscach na platformie Classroom:

  • zaświadczenie z sekretariatu o średniej z poprzedniego roku;
  • dokument poświadczający znajomość języka obcego wymaganego przez uczelnię na odpowiednim poziomie; może być to aktualnie ważny certyfikat lub zaświadczenie z sekretariatu;

Należy ponadto wypełnić formularz rekrutacyjny (Classroom), w którym trzeba podać następujące informacje:

  • dane osobowe i kontaktowe
  • oświadczenie o wcześniejszych wyjazdach Erasmus i pobieranych stypendiach oraz zapomogach
  • średnią z poprzedniego roku
  • wybór uczelni partnerskiej
  • list motywacyjny: krótkie (maks. 300 słów) i rzeczowe uzasadnienie tego, że powinien Państwu zostać przyznany wyjazd. W liście chodzi nie tyle o opis swych marzeń związanych z potencjalnym wyjazdem (które oczywiście rozumiemy), co o konkretne argumenty ukazujące Państwa predyspozycje do wymiernego skorzystania z wymiany; zdolności, osiągnięcia itp. Mile widziane także plany naukowe 🙂

Wypełniając formularz zobowiązują się Państwo do przestrzegania zasad dla wyjeżdżających na MSF (SFK), co w samym formularzu trzeba potwierdzić.

Osobom zakwalifikowanym zostaje przyznany wyjazd w systemie USOSweb. Muszą wpisać do formularza w USOSie odpowiednie dane i wygenerować dokument Zgłoszenie na wyjazd. Następnie dokument trzeba wydrukować, podpisać i zeskanować, a następnie przesłać mailem do koordynator ds. mobilności. Uwaga: trzeba przysłać wyraźny, profesjonalny skan, nie zdjęcie. Dokumenty niespełniające tego wymogu nie mogą zostać uznane.

Zgłoszenie należy dostarczyć do wyznaczonej w marcu daty. Niedostarczenie tego dokumentu będzie oznaczało rezygnację z wyjazdu.

W razie wątpliwości proszę kontaktować się z koordynator ds. mobilności.


Dokąd można pojechać?

Studentki i studenci MSF/SFK mogą starać się o stypendium Erasmus+ na podstawie:

  1. Umów o wymianie podpisanych przez MSF/SFK
  2. Miejsc dedykowanych przez poszczególne Instytuty Wydziału Neofilologii na podstawie ich umów

Umowy MSF/SFK

BELGIA

  • Vrije Universiteit Brussel, Bruksela, 5 miejsc (2 dostępne na studiach drugiego stopnia), 5 miesięcy. Obowiązkowa znajomość j. angielskiego lub niderlandzkiego B2, na zajęcia po hiszpańsku lub francusku B2 w tych językach.

FRANCJA

  • Sorbonne Université, Paryż, 2 miejsca, pobyt semestralny (5 miesięcy). Francuski B2, ale zalecany poziom C1 (na zajęcia romanistyczne).
  • La Rochelle Université, La Rochelle, 2 miejsca, pobyt semestralny (5 miesięcy). Francuski B1.

WŁOCHY

NIEMCY

 

Miejsca dedykowane

Rekrutacja odbywa się na MSF/SFK. Po zakwalifikowaniu na stypendium koordynatorki Instytutów zostają powiadomione o wynikach. Learning Agreement należy ustalić najpierw w formie tabeli docx z koordynatorką MSF/SFK oraz uzyskać zatwierdzenie kierownika jednostki.
O szczegóły dotyczące umów należy pytać koordynatorki z danych Instytutów.

Instytut Anglistyki

  • coming soon

Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich

HISZPANIA

Finanse

Osobom wyjeżdżającym na stypendium Erasmus przysługuje stypendium, którego stawki opisane są w ogólnych zasadach BWZ:

a. 670 euro – Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Włochy;
b. 670 euro – Wielka Brytania;
c. 600 euro – Bułgaria, Chorwacja, Litwa, Macedonia Północna, Rumunia, Serbia, Turcja, Węgry;

Od roku akademickiego 2024/2025 w programie Erasmus+ można otrzymać również dofinansowanie na podróż, co jest opisane w ogólnych zasadach BWZ).


Przygotowanie listy przedmiotów do wyjazdu

Przed wyjazdem na stypendium należy przeanalizować ofertę dydaktyczną jednostki, do której się wyjeżdża. Wybierane do realizacji przedmioty muszą odpowiadać wymogom programowym MSF/SFK i oferować spójne z nimi efekty kształcenia.

Przed wyjazdem w systemie USOS tworzą Państwo listę przedmiotów do zaliczenia na uczelni zagranicznej, czyli Learning Agreement (LA), które musi być zatwierdzone przez koordynatorkę mobilności MSF.

Szczegóły tworzenia LA omówione zostaną na spotkaniu z zakwalifikowanymi osobami.


Rozliczenie okresu spędzonego na stypendium

Po odbyciu zajęć na uczelni zagranicznej, student otrzymuje „Transcript of Records”, czyli listę zrealizowanych przedmiotów wraz z uzyskaną liczbą punktów oraz ocenami (w skali danej uczelni). Jest to najważniejszy dokument uprawniający do ubiegania się o zaliczenie okresu studiów spędzonego zagranicą. Gdy tylko go Państwo otrzymają, należy go złożyć w sekretariacie wraz z podaniem/podaniami o uznanie przedmiotów.


Więcej informacji znajdą też Państwo na stronie Biura Współpracy z Zagranicą w zakładce Erasmus+.